Kraj maratona: Najduže polufinale u historiji Wimbledona pripalo Kevinu Andersonu

PODIJELI

Iako su brojni ljubitelji tenisa očekivali kako će polufinalni duel velikih rivala Novaka Đokovića i Rafaela Nadala biti uzbudljiviji i kvalitetniji od duela Kevina Andersona i Johna Isnera, taj epitet će drugoi polufinale Wimbledona tek morati da opravda.

Piše: Faktor.ba

Razlog za to je mataronski meč koji su ljubiteljima tenisa ponudili trenutno osmi i deseti teniser sa ATP ranking-liste, u kojem je na kraju poslije šest sati i 35 minuta s 3:2 slavio Kevin Anderson, štoje najduže polufinale Wimbledona ikada, a treći najduži meč u historiji tenisa.

Prvi set pripao je Andersonu poslije tie break, a Isner je do izjednačenja stigao na isti način. I pobjednik u trećem setu riješen je poslije tie-break, a ovoga puta s 11:9 slavio je Isner koji je tako poveo s 2:1.

Teniser iz Južne Afrike u četvrtom setu trijumfovao je sa 6:4, i tako polufinalni meč odveo u peti odlučujući set.

Tek pedeseti gem posljednjeg seta odlučio je pobjednika. Nakon što je u 49. gemu viđen prvi break u petom setu, Kevin Anderson je oduzeti servis svom protivniku krunisao tako što je iskoristio prvu meč loptu i plasirao se u finale u kojem čeka boljeg iz duela Novaka Đokovića i Rafaela Nadala.

Zanimljivo da je poraženi Isner vlasnik rekorda kada je riječ o najdužem meču u historiji tenisa, a postavio ga je upravo u prvom kolu Wimbledona 2010. godine igrajući u prvom kolu protiv Francuza Nicolasa Mahuta iz 2010. godine. Meč prvog kola Wimbledona trajao je 11 sati i pet minuta!

Isner možda ima za čime žaliti jer je ove godine srušio i rekord po broju asova u toku turnira, a u petu setu odservirao je rekordni 213. as!